Jyväskylä, 6.3.2014
Vapaa julkaistavaksi

 

SMSY:n ja CAD/CAM-yhdistyksen rinnalla myös Suomen Automaatioseura

Jyväskylän Tekniikka-messujen yhteistyöverkosto laajenee

Vuoden johtava automaation ja teollisuuden kunnossapidon tapahtuma, Jyväskylän Tekniikka-messut, laajentaa yhteistyöverkostoaan. Messujen järjestelykumppaneina jo vuosia olleet Suomen Mittaus- ja Säätöteknillinen Yhdistys ry (SMSY) sekä CAD/CAM-yhdistys ry ovat Tekniikka 2014 -messuille saaneet rinnalleen myös Suomen Automaatioseuran

”Jyväskylän Messujen järjestämillä ammattimessuilla on pitkät perinteet yhteistyöstä alan järjestöjen kanssa. Tekniikka-messuilla tuo yhteistyö on aina tuottanut hyviä tuloksia sekä messujen sisällön että kävijämäärien suhteen”, Jyväskylän Messut Oy:n toimitusjohtaja Leo Potkonen toteaa.

Automaatioseuran toiminnanjohtajan Antti Kuisman mielestä Tekniikka 2014 on automaatioalan vuoden päätapahtuma, minne alan toimijat kokoontuvat. Suomen Automaatioseuralla on 1 650 jäsentä.

”Teemme läheistä yhteistyötä SMSY:n kanssa, joten meidänkin oli luonnollista tulla mukaan Tekniikka-messujen taustajoukkoihin. Olemme toki olleet kiinteästi messuilla mukana aikaisemmillakin kerroilla. Olemme esimerkiksi järjestäneet yhteistyössä Jyväskylän ammattikorkeakoulun kanssa Konenäköpäivän useana vuotena, ja eiköhän sellainen tule tälläkin kertaa”, Kuisma toteaa.

Suomen Mittaus- ja Säätöteknillisen Yhdistyksen varapuheenjohtaja Kalevi Virtanen sanoo, että perinteiseen tapaan SMSY aktivoi jäseniään eri puolilta maata osallistumaan Tekniikka 2014 -messuille. Avainasemassa ovat SMSY:n 15 paikallisyhdistystä.

”Tarkoituksena on, että kukin paikallisyhdistys järjestää oman alueensa bussikuljetukset messuille. Tekniikka-messut on verkostojen ylläpidon ja asiakassuhteiden kehittämisen kannalta meille erittäin tärkeä tapahtuma”, Virtanen luonnehtii.

CAD/CAM-yhdistyksen puheenjohtaja Minna Innala odottaa ensi syksyn messuilta paljon. Tekniikka 2014 on hänen mukaansa hyvä tilaisuus nähdä, mihin alan kehitys on menossa ja tutustua uuteen tekniikkaan.

”CAD/CAM-yhdistys aikoo järjestää Tekniikka 2014 -messuilla ajankohtaisseminaarin. Kuulemme mielellään kentän mielipidettä siinä, mitä teemoja seminaarissa kannattaa nostaa esiin”, Innala sanoo.

Tekniikka 2014 -messut järjestetään Jyväskylän Paviljongissa 3.–5. syykuuta 2014. Tekniikka on suunnattu teollisuuden automaatiosta ja tuotantoteknologiasta vastaaville päättäjille, asiantuntijoille, suunnittelijoille ja käyttäjille. Messujen ytimen muodostavat tuotantoprosessien mittaamisen, analysoinnin, ohjauksen ja säädön järjestelmät ja palvelut sekä koneet ja laitteet.

Tekniikka 2014 -messujen tarjontaa täydentävät Jyväskylän Paviljongissa samanaikaisesti järjestettävät Turvallisuus 2014- sekä Suomen ensimmäiset Kyberturvallisuus 2014 -messut.

Lisätietoja Tekniikka 2014-, Turvallisuus 2014- ja Kyberturvallisuus 2014 -messuista:
toimitusjohtaja Leo Potkonen, Jyväskylän Messut Oy
(014) 334 0010, leo.potkonen(at)jklmessut.fi, www.tekniikkamessut.fi